Yetiştirilmek Üzere Oyun Girişimcileri Aranıyor!

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ankara Kalkınma Ajansı, TOGED ve TOSYÖV destekli "Oyun Girişimcisi Yetiştirme" projesi resmen duyuruldu.

oyun geliştirme

Türkiye’de oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte, oyun geliştiricileri ve oyun tasarımcıları gibi pozisyonlara duyulan ihtiyaç da arttı. Buna bağlı olarak dernekler, bağımsız kurumlar ve topluluklar da çoğaldı. Dernekler Türkiye’de oyun sektörü çalışanları için ya da serbest oyun geliştiricileri çoğunlukla yurtdışında istihdam edildiğini bildirmişlerdi. Bunu göz ardı etmeyen derneklerden TOGED (Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği) TOSYÖV’le (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) birlikte Ankara Kalkınma Ajansı ve GSB’nin (Gençlik ve Spor Bakanlığı) katkılarıyla Oyun Girişimcisi Yetiştirme Programı’nı resmen başlattı.

Eğitimler Yüz Yüze Yapılacak

Projenin genel amacı TOGED’in internet sitesinde açıklandığı şekliye: “Gençlerin oyun girişimcisi olabilmeleri ve kendi işlerini kurabilmelerini, kendi işlerini kurma konusunda devlet desteklerden yararlanmalarını, oyun girişimcisi bireylerin girişimci yönlerinin açığa çıkarılmasını ve yeni teknolojilerle bütünleşik yaratıcılıklarının güçlendirilmesini sağlamaktır.” olarak belirtiliyor.

2021 Şubat itibariyle duyurulan proje Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında eğitimlere başlıyor. Şu an başvuruları kabul eden programa 20-35 yaş arası üniversite öğrencisi ya da mezunu gençler başvurabiliyor. Bununla birlikte başvurusu kabul edilen katılımcılar belirtilen aylardan birinde 1 ay boyunca Ankara’da Ankara Kalkınma Ajansı binasında yüz yüze eğitim alacaklar. Ayrıca katılımcıların Başlangıç seviyesinde de olsa Unity ve Photoshop bilgisi olması gerekiyor.

Başvuru için bu bağlantıyı izleyebilirsiniz: https://forms.gle/HjopdL2cUzFDic2p9

TOGED seçilen kursiyerlere vereceği eğitim konularını 3 başlıkta toplamış: Girişimcilik Eğitimi (70 Saat), Oyun Geliştirme Eğitimi (70 Saat), Liderlik Eğitimi (70 Saat)

Ders Programı ise şu şekilde:

Bu programı başarıyla tamamlayanlara sertifika verilecek. Ayrıca katılımcıların aldıkları eğitim sonucu kendi oyun girişimlerini kurmaları amaçlanıyor. Alınan sertifika, teşvik ve hibe gibi devlet desteklerinden faydalanmayı kolaylaştırıyor.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi TOGED’in resmi sitesinde bulabilirsiniz. Daha fazla oyun geliştirme haberi ve dijital oyun sektörüyle ilgili bilgi için bu yazıya yorum yapabilirsiniz, yazıyı beğenebilir ve görmesini istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Exit mobile version