PS4 Alınır Mı? 2021

Oyun konsolu kıtlığı çektiğimiz 2021'de PS4 alınır mı?

ps4 ps4 pro

Merhaba oyunseverler. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak 2021 yılında PS4 alınır mı sorusunu yanıtlayacağım. Konuya başlamadan önce ilk PS4 maceramdan başlamak isterim. 2015 yılıydı. 1000 ₺ gibi bir fiyata tombul (fat) kasa PlayStation 4’ümü almıştım. Oynadığım ilk oyun Infamous Second Son’du. Bilmeyenler için Türkçe seslendirmeli PlayStation 4’e özel aksiyon dolu bir oyun. Hikayesi pek orijinal olmasa da keyifli vakit geçirebileceğiniz bir oyundur. Her neyse Infamous Second Son’ı bitirdikten sonra GTA V, Destiny, MGS, FIFA ve adını hatırlayamadığım birkaç oyun daha oynadım. Sonra bilgisayar oyunculuğuna geçmek için konsolu satıp kasa toplamıştım.

PS4 ve PS4 Pro

O dönemler henüz konsolun ilk yılları olmasına rağmen aklımı kurcalayan sorular vardı. Bu oyun konsolu yeterince güçlü müydü? O dönem için belki evet ama daha o dönemde bile GTA V’te anlık kare sayısında anlık düşüşler yaşıyordum. Tahminim doğruydu 2016 yılında oyun konsolu yenilenerek PlayStation 4 Pro adında bir ara oyun konsolu çıktı. Bu ara oyun konsolu olayı, konsol tarihinde bir ilkti. Teknik detaylara boğmayacağım sizleri. Konsol 4k çözünürlük desteği ve bazı oyunlarda 60 kare hızı çalıştırabilme özellikleriyle geldi.

Konumuza geri dönecek olursak 2021 yılında PS4 almak tamamen bütçenizle ilgili. Günümüzde ekran kartı fiyatlarını göz önüne alırsak bir ekran kartı fiyatına konsol almak mantıklı gibi duruyor. Fakat bu konsol hangisi olmalı? Bunu açıklamadan önce iyi bir bilgisayarınız varsa ben konsol tavsiye etmiyorum. Fakat burada ayrı bir konu daha geliyor o da konsola özel oyunlar. Her neyse ona sonra döneriz.

Öncelikle illa PlayStation 4 alacağım diyorsanız 500 GB almanızı tavsiye etmem. Çünkü daha dün Horizon oynamak için bir oyun silmek zorunda kaldım. (Evet bu arada tekrardan PS4 aldım nedenlerine sonra değineceğim.) Eskiden konsollar tak çalıştır mantığıyla çalışırdı. CD takar ve oynardınız. Şimdi ise CD’yi takıyorsunuz ve oyun konsolun hafızasına kaydediliyor. Bence bu durum koca bir saçmalık ki hafıza bittiğinde oyun silmek zorunda kalıyorsunuz. Bu hiç hoş bir durum değil. O sebeple 1TB olan modeli tavsiye ederim. 1TB PS4 yazıyı yazdığım zamanki fiyatıyla 3200 ₺ civarı. Şayet ikinci el alırsanız 2500 ₺’ye kadar bulabilirsiniz.

PS4 Sorunları

Öncelikle şunu bilmelisiniz, PS4’te çok sık anlık kare hızı düşüşleri var ve bu durum beni rahatsız ediyor. Red Dead Redemption 2’de şehir içinde gezinirken düşüyor, Spiderman’de çok nadir olsa da düşüş var ki bu konsola özel bir oyun. GTA V’te ise ilk konsolum ola PS4’te anlık kare hızı düşüşleri yaşamıştım. Bu durum sizleri de rahatsız ediyorsa PS4 Pro’yu seçebilirsiniz. Bu oyun konsolunun hızı ve performansı daha iyi. Üstelik hafızası 1TB ve izlediğim videolar kadarıyla kare hızı düşüşü yok. Ayrıca ek olarak 4K desteği var. Ancak bunun bir bedeli var ve bu bedel ise yaklaşık 4000 ₺. Evet 5 yıllık oyun konsolu 4000 ₺. İkinci elini ise 3000-3500 ₺ arası bulabilirsiniz.

Benim konsol tercihim PS4 Pro olurdu. Başlıktaki sorunun yanıtına gelirsek konu bütçe ile ilgili kare hızı düşüşleri beni rahatsız etmez derseniz PS4 alınır. Benim gibi rahatsız ederse kesinlikle PS4 Pro derim. Peki sadece bunlar mı? Ya da ben neden tekrar PS4 aldım? Sebebi belli Spiderman oynamak için. Evet tek sebebi bu. Tabi ki konsol elimdeyken tek oynadığım oyun bu olmadı. Tüm konsola özel oyunları oynama gibi bir hedefim var ama asıl nedenim Spiderman oyunuydu. Benimki pek mantıklı bir seçim değil. Peki mantıklı seçim ne?

2021’de PS4 Alınır Mı?

PS4’e özel oyunlarla ilginiz yoksa ki son haberlere göre PS4 özel oyunları bilgisayara gelmeye başlıyor yani PS4’ün pek bir ayrıcalığı kalmayacak. Bu durumda en mantıklı seçenek Xbox Series S olacaktır. Yine teknik detaylara boğmayacağım oyun sınamalarını izleyebilirsiniz. Fiyatı PS4 Pro’yla aşağı yukarı aynı. 512GB SDD ilerde sorun yaşatır mı yaşatır. Fakat bence aradaki farka değer ve aradaki en temel fark nesil farkı. Xbox Series S alıp 7-8 yıl rahat oynarsınız. PS4’ün ne kadar zamanı kaldı bilmiyorum ama toplulukları kaldıracaklar yani fişi yavaş yavaş çekmeye başladılar.

Özet olarak PS4 alınır mı sorusunun yanıtı yine bütçeye geliyor. “Ben PlayStation’cıyım arkadaş!” diyorsanız PS4 Pro’yu tercih edebilirsiniz. Eğer 4000 ₺’ye çıkabiliyorsanız ve “banane PlayStation özel oyunlarından” derseniz en mantıklı seçenek Xbox Series S olacaktır.

Exit mobile version