GTA Online Güncelleme ile Hızlandırıldı!

Oyun dünyasının popüler oyunlarından birisi olan GTA V’nin online versiyonun yükleme süreleri azalıyor.

GTA Online ilk çıktığı dönemden itibaren bütün oyuncuların problemi olan yükleme problemi t0st adında bir mod yapımcısı tarafından son buluyor.

Rockstar Games tarafından 17 Eylül 2013 tarihinde yayımlanan açık uçlu aksiyon – macera tarzı video oyunu oyuncularla buluştu. Oyunun çıktığı ilk günden beri oyunun yüklenme süreleri oyuncaların en büyük korkulu rüyası olmuştu. Oyunculara ekran başında sinirden Temel Reis’deki Safinaz gibi tırnaklarını yedirten bu rahatsız durumun aslında sunucu ve işlemci arasında bir bağ oluşturan JSON dosyasından kaynaklı olduğu bulan bir yazılım uzmanı, GTA Online’da geç yükleme problemini inceleyerek çözüme ulaştı.

GTA Online’a girerken ilgili dosyaların yükleme sırasında 6 dakika ile 15 dakika arasında ciddi bir bekleme yaşanıyor. Rockstar Games’in bu kontrol, yükleme ve bekleme sisteminden kaynaklı olduğunu fark eden bir yazılım geliştirici bekleme süresini %70 oranında kısaltmayı başardı. Optimize edilmiş “yama tarzı” bu içeriği indirerek oyuna girişinizi 50 saniyeye düşürebilirsiniz.

Özetleyecek olursak, t0st isimli bir yazılım geliştirici, GTA Online’daki yükleme ekranlarının neden bu kadar uzun sürdüğünü araştırmış, bunun sonuncunda gereksiz dosyaların komutları yüzünden olduğunu saptamıştır. Bu gereksiz dosyaların komutlarını kaldırarak oyundaki yükleme ekranlarındaki bekleme süresini %70 oranında azaltarak ve bu başarısıyla sadece oyuncuların değil Rockstar Games’in de dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Rockstar Games, t0st takma adlı geliştiriciye şu açıklamada bulundu: “Yaptığımız detaylı inceleme sonucunda PC versiyonunun kodunun geliştirebilir bir noktayı tespit ettiğini gördük. Ulaştığımız bu sonucu göz önünde bulundurarak oyunda bazı iyileştirmeler yaptık ve sonraki güncellemeyle birlikte oyuna eklenecek” açıklamasında bulundu. Aynı zamanda Rockstar Games t0st adlı geliştiriciye bu başarısından dolayı 10.000 dolar ödül vereceğini duyurdu. Bu güncellemenin ise şimdilik sadece bilgisayar sürümüne geleceğini belirtelim.

Exit mobile version